İMPLANT Cerrahisi

İMPLANT Cerrahisi

İMPLANT Cerrahisi

Dental İmplant yerleştirmenin amacı dental fonksiyon ve estetiğin sağlanmasıdır.

Günümüzde diş eksikliği durumlarında doğal dişlerin yerini alabilecek en iyi alternatiftir. Özellikle köprü gereksinmelerinde yandaki dişlerin destek alınmasının istenmediği veya destek alınacak dişlerin olmadığı durumlarda en iyi sonucu veren protetik rehabilitasyon yöntemidir. Ayrıca total dişsizlik durumlarında, gerek total protezin tutuculuğunu arttırmak, gerekse tamamen sabit protez uygulamaları için diş implantları alternatifi olmayan en başarılı yöntemdir.

Implantlar yerleştirildikten sonra proteziniz ne zaman yapılabilir?


İmplantların yerleştirildikten sonra kemik ile kaynaşması (osteointegrasyon) için, hastanın yaşı, kemik kalitesi ve sistemik durumuna bağlı olarak 1 ile 6 ay arasında değişen kemik iyileşme süresi gerekmektedir. Günümüzde kullanılan implantların yüzey özelliklerinin gelişmesiyle, eğer implant kemiğe bağlı olarak yeterli kuvvet ile yerleştirilebilmiş ise fonksiyona geçmeyen veya bazı durumlarda fonksiyonda olan geçici implant üstü protezler yapılabilmektedir. İmplant üstüne yapılacak protezin zamanını belirleyen birçok faktör vardır.
 

Hangi durumlarda implant yapılmalıdır?


Diş eksikliği olan kişiler fonksiyonel ve estetik birçok sorun yaşamaktadırlar. Diş eksikliğinde etkin bir çiğneme yapılamamaktadır. Diş kaybı, kapanışın da değişmesine neden olduğundan; çene ekleminde sorunlara neden olabilir. Ayrıca oluşabilen estetik problemler ve konuşma bozuklukları nedeniyle, kişilerin kendilerine güvenleri de etkilenebilmektedir.

İmplantlar; dişlerini periodontal hastalık, çürük, travma ya da başka bir nedenle kaybetmiş kişilerde iyi bir ağız sağlığı için ideal bir seçenektir. Dişlerin eksik olduğu bölgelerde zamanla çene kemiğinde erime meydana gelir. Diş çekimini takiben implantın uygulanması bu erime miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Komşu dişlerden destek almadığından geleneksel köprülere göre daha koruyucu bir uygulamadır. Çenelerde en sondaki dişlerin eksik olduğu durumlarda sabit bir protez (kuron veya köprü gibi) yapılamadığında, hareketli (kişi tarafından takıp çıkartılan) bir protez tercih edilmediğinde ya da tamamen dişsiz ağızlarda çene kemiği silikleştiğinden total protez kullanımı zorlaştığında ve protezin ağız içerisinde oynamasını engellemek amacıyla da implantlar uygulanmaktadır.


Kimlere implant uygulanabilir?


Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı dişetleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Bazı durumlarda kemiğin miktarı implant yerleşimi için yeterli olmaz. Eğer kemik kaybı fazla ise, ileri teknikler uygulanarak implant yerleştirilmesi için uygun alt yapı sağlanarak implantlar yerleştirilebilir.

İMPLANTLAR HAKKINDA


Diş eksikliklerini tedavi etmekte implantlar en iyi yoldur çünkü implantlar doğal dişleriniz gibi görünür onları kendi dişiniz gibi hissedersiniz.
İmplantlar doğal dişin kaybedildiği alt veya üst çeneye yerleştirilen vidalardır. Doğal diş köküne benzer ve onu taklit ederler.
İmplantlar titanyumdan üretilir, titanyum sayesinde kemik implantın etrafını iyice sarar vücut titanyumu cok iyi kabul ettiğinden diğer yabancı cisimler gibi reddetmez.
İmplantların kullanım alanları;


*Tek diş eksikliklerini telafi etmek.
*Bir kaç diş eksikliğini köprüyle kapatmak.
*Tüm dişlerin kaybında (köprü ayağı olarak)
*Hareketli protezleri sabitleştirmek.

Çok fazla diş eksikliği durumlarında her diş için bir implant şart değildir.Örneğin 5-6 implantla 10-12 diş eksikliği giderilebilir.

İŞLEM SIRASI


Çene kemği röntgenler vasıtsasıyla değerlendirilir.Bu aşamada hekim hastasının implanta uygun olup olmadığını belirler.Hangi tip implantın kullanılacağı ,planlama, implantın pozisyonu belirlenir.
Küçük bir operasyonla implant kemiğe yerleştirilir.İmplantın üstü dikişle kapanır. İmplant, diş etiyle aynı seviyede ve diş eti altında kaldığı için görülmez.Tüm bu işlem anestezi altında yapılır ve ağrı hissetmezsiniz.
Titanyum bir parça, implanta vidalanır.Bu parça kronun altyapısı olarak kullanılacaktır. İşlem basittir, cerrahi gerektirmez.Bu aşamada ölçü alınır.İmplant üzerine geçiçi bir kaplama yapılabilir. İmplantınızın bakımı artık cok önemlidir özel temizleme yöntemleri ve bakım yolları hastaya bildirilir.

Labaratuarda hazırlanan porselen diş implant üzerine yerleştirilir. Doğal, sağlam bir şekilde diş eksikliği telafi edilir.Büyük olasılıkla birkaç kez kontrole gelmeniz gerekebilir.Dişin ve implatın uyumu kontrol edilecektir.Eğer ağrı, çiğneme sırasında dişlerde hareket olursa mutlaka diş hekiminize başvurun.

 

İMPLANT KİMLERE YAPILAMAZ?

  1. Ağız hijyeni iyi olmayan hastalar
  2. Yüksek Kalp Rahatsızlığı olan hastalarda
  3. Şekeri olan hastalarda
  4. Kemoterapi Gören hastalar
  5. Fazla Sigara tüketimi olan hastalarda

 

 

diş implant gaziantep cerrahi

Doktorlarımız